NAZAR (İSABET-İ AYN)
Günümüzde nazar hadisesine bazı insanlar inanmamaktadırlar. Nazar gerçekten vardır. Bu konu hakkında Peygamberimizin s.a.v hadisi şerifleride bulunmaktadır.

Bu nedenle eskiden beri insanlar nazardan koruyacağını düşünerek mavi nazar boncukları kullanırlar. Bu boncuklar insanı nazardan kesinlikle korumaz. Ancak karşı kişiden gelen olumsuz bakış mavi boncuğa isabet edildiğinde dikkat ona verildiği için kişiye etkili olmıyacağı düşünülmektedir.. Fakat bir boncuktan medet umulmaz. Bu nedenle böyle fayda sağlanacağına inanılarak üzerimizde boncuk vs taşımak doğru değildir yararı olmaz. Tüm faydalar sadece ve sadece Allah cc tandır.

Nazardan korunmak için Havas ehlince tavsiye edilen dua terkiblerinden istifade etmekte çok fayda vardır. Hatta nazar ile ilgili dualar okunduğunda insanın üzerindeki ağırlıklar gider kişi çokça esnemeye başlar ve nazar ortadan kalkar.

Bazı insanlar mıknatıs gibidir. Onlara nazar çokça değer. Nazar olan kimsede tıbbi bir rahatsızlık yoksa halsizlik bir ağırlık çok sık görülmektedir.

Bu hadise hasedin gözdeki ışınlar vasıtası ile karşı tarafa isabeti ile oluşur. Anacak bazen insan hasedçi olmasada farkında olmadan imrenerek bakması veya normal bakması ilede nazar durumu gerçekleşebilir.

Nazar en çok çocuklara değer. Ve başka bir rahatsızlığı yoksa bebekler veya çocuklar gece olmadık yere ağlarlar huzursuz olurlar. Uyuyamazlar.

Nazar sadece insanlara değmez. Çiçeklere, hayvanlara, eşyalara, bağ bahçeye, ev, arabaya hatta insanın işyerine dahi nazar değebilir. Bazı insan bunun farkındadır. Tüccarıb işleri çok iyi iken biri gelir ve gider ardından akşama kadar siftah yapamaz. Ancak bunun yanı sıra bazı insanlarında bakışı olumlu yönde etkili olanlar ve bakışlarıyla etrafına bereket yayanlar vardır. O geldikten sonra işler birden açılır dükkana gelen müşteri çoğalır. Ve o tüccar aynı kişinin tekrar gelmesini dört gözle bekler.

Bu nedenle hoşumuza giden bir şey oldumu veya bir çocuk sevdikmi MAŞAALLAH BAREKALLAH LA KUVVETE İLLA BİLLAH demeliyiz. Ayrıca nazarın etkisini ortadan kaldıracak çeşitli sureler, ayetler ve dualar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Kalem suresinin 51-52 . ayetleridir.

Ancak hayatımızdaki her karşılaştığımız durumu da nazar veya başka uğursuzluklara bağlamak yanlıştır. Bu nedenle gayret göstermek çalışıp didinmek gerekir. Ve Halık-i Mutlak olan Allaha cc sığınmak gerekir.
En iyisini Allah cc bilir.